Az EXIM Magyarország a Demján Sándor Program keretében egy új, célzott finanszírozási konstrukciót indított el a mai nappal. A teljes, 5 éves futamidőre támogatott, fix kamatozású Jövő Exportőrei Lízing lehetőséget biztosít a hazai kis-, közepes és nagyvállalatok számára, hogy kedvező feltételekkel szerezzenek be korszerű eszközöket, berendezéseket és gépeket, elősegítve a vállalkozások nemzetközi értékláncokba történő bekapcsolódását – közölte az EXIM.
A lakossági hitelállomány növekedése tavaly az unió élmezőnyében volt, azonban a vállalati hitelezésben még nem történt meg a fordulat 2024-ben – mondta Nagy Márton az MTI tudósítása szerint. A nemzetgazdasági miniszter csütörtökön Budapesten, a Világgazdaság hitelezési konferenciáján úgy fogalmazott, a hitelkamatok csökkenése jelentősen növelné a vállalati hitelkereslet, amit a támogatott programok iránti óriási igény is alátámaszt.
A fordulat éve lesz az idei a vállalati hitelezésben: a gazdasági növekedés beindulása el fogja indítani a vállalati beruházásokat, köztük az eddig elhalasztottakat is. Ez egyértelműen növelni fogja a beruházási hitelek iránti keresletet – prognosztizálja Szabó Levente. Az MBH Bank egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettesével a Demján Sándor Program hatásairól és a bank növekedési céljairól is beszélgettünk.
Rekord alacsony szintre csökkent a VOSZ Barométer felmérés fő mutatója, illetve három alindexe is 2024 negyedik negyedévében – derül ki a hazai kkv-k üzleti hangulatát, beruházási hajlandóságát és pénzügyi helyzetét negyedévente mérő felmérés friss eredményeiből. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) megbízásából az Egyensúly Intézet által negyedévente készített felmérésből az is kiderül, hogy továbbra is jelentős (69%) azoknak a vállalkozásoknak az aránya, akik az áraikba beépítik az inflációt. A fizetésemelést nem tervező kkv-k aránya 92%, ami a mérés indulása óta nem volt még ilyen magas szinten.
Az EXIM Magyarország a Demján Sándor Program keretében öt új finanszírozási konstrukciót indított. Az új konstrukciókra a vállalkozások mától már be is nyújthatják a hitelkérelmeiket a kereskedelmi bankoknál, illetve az EXIM-nél.
A vállalkozások támogatását és fejlesztését célzó Demján Sándor Program 8+1 eleme közül a már meghirdetett, és előregisztrációval nyitva álló lehetőségek iránt jelentős az érdeklődés - tudtuk meg Szabados Richárdtól. A Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a Portfolio-nak adott interjújában konkrét jelentkezőszámokat is megosztott. Szabados Richárd beszélt az aktuális gazdasági környezetről, az elmúlt három hónap országjárásával kapcsolatos tapasztalatairól, a vállalkozásokat érintő akcióterv részleteiről, feltételrendszereiről. Kiderült az is, hogy a tőkeprogram újraszabása azzal is jár, hogy új szereplő érkezik be ezen a téren, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara formájában. Azt is megosztotta lapunkkal, hogy nem tartja kizártnak, hogy a megvalósuló Nemzetgazdasági Minisztérium és Pénzügyminisztérium beolvadás komoly adminisztrációcsökkentéssel jár majd.
A magyar vállalkozások exporttevékenységét és külföldi növekedését támogató, összesen mintegy 400 milliárd forint keretösszegű hitel-, lízing- és tőkeprogramokat jelentettek be az NGM, az EXIM és a Nemzeti Tőkeholding mai sajtótájékoztatóján a kkv-kat segítő Demján Sándor Program újabb felvonásaként. A kedvezményes finanszírozási lehetőségek 2025 elején indulnak.
A 100 milliárd forintos keretösszeggel februárban elinduló Demján Sándor Tőkeprogram szerdai bejelentése után egy 48 milliárd forintos vissza nem térítendő eszközbeszerzési támogatási programot jelentett be csütörtökön a kormány Demján Sándor "1+1" KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program néven. A programban 5-200 millió forint összegre pályázhatnak a cégek januárban 50 százalékos támogatási intenzitás mellett, haszongépjárművek vásárlása 25 millió forintig lehetséges.
A katánál az áfamentesség növelése erősen megfontolandó – közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a szaktárca és az október végétől új vezetésű Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) közötti együttműködési megállapodás aláírásán. Az eseményen Nagy Márton elmondta azt is, hogy holnap kerül bejelentésre a Demján Sándor Program tőkeprogramja, illetve a program kilencedik eleme a mikrovállalkozások áramárainak csökkentésére irányul majd.
Korábban soha nem látott helyszíni érdeklődés és médiafigyelem övezte az idén 14. alkalommal megrendezett Budapest Economic Forumot. Nem véletlen, ugyanis az üzleti életet leginkább meghatározó kormányzati és piaci döntéshozók, véleményvezérek, bankvezetők, közgazdászok, elemzők osztották meg gondolataikat a magyar gazdaság helyzetéről és kilátásairól.
Néhány óra alatt nagyot fordult az árfolyam.
Szeptember óta nem láttunk ilyen alacsony árakat.
Nagyon komoly hullámokat vet a vámháborús adok-kapok.
Az amerikai elnök vámháborúja nem csak a tőzsdéknek, de a forintnak is fáj.
Jelentős volt a túljelentkezés.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.